Manufacturer No:IGQ75N120S7XKSA1
Manufacturer:Infineon
Type:IGBT Transistors
Description:IGBT Transistors
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | IGBT Transistors |
| RoHS: | Details |
| Technology: | Si |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Configuration: | Single |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 1.2 kV |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 1.65 V |
| Maximum Gate Emitter Voltage: | - 20 V 20 V |
| Continuous Collector Current at 25 C: | 154 A |
| Pd - Power Dissipation: | 630 W |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
| Series: | TRENCHSTOP IGBT7 S7 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Gate-Emitter Leakage Current: | 100 nA |
| Product Type: | IGBT Transistors |
| other: | 240 |
| Subcategory: | IGBTs |
| Tradename: | TRENCHSTOP |
| Part # Aliases: | IGQ75N120S7 SP005732720 |
HOT
IAUTN12S5N017ATMA1
Brand:Infineon Technologies

IKQB160N75CP2AKSA1
Brand:Infineon Technologies

PSMN6R8-40HSX
Brand:Nexperia

PSMN012-60HLX
Brand:Nexperia

IPDQ65R017CFD7XTMA1
Brand:Infineon Technologies

SI2392BDS-T1-GE3
Brand:Vishay / Siliconix

PSMN1R8-80SSFJ
Brand:Nexperia

IKZA75N120CH7XKSA1
Brand:Infineon Technologies

IPT022N10NF2SATMA1
Brand:Infineon Technologies
IKQ120N65EH7XKSA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






