Manufacturer No:IPTC044N15NM5ATMA1
Manufacturer:Infineon
Type:MOSFET
Description:MOSFET
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | MOSFET |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | HDSOP-16 |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 150 V |
| Id - Continuous Drain Current: | 174 A |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 4.4 mOhms |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | - 20 V + 20 V |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | 3 V |
| Qg - Gate Charge: | 71 nC |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
| Pd - Power Dissipation: | 300 W |
| Channel Mode: | Enhancement |
| Series: | IPTC044N15 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Configuration: | Single |
| Fall Time: | 6.5 ns |
| Forward Transconductance - Min: | 110 S |
| Product Type: | MOSFET |
| Rise Time: | 5 ns |
| other: | 1800 |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Typical Turn-Off Delay Time: | 25 ns |
| Typical Turn-On Delay Time: | 17 ns |
| Part # Aliases: | IPTC044N15NM5 SP005631629 |
HOT
PSMN033-100HLX
Brand:Nexperia

BSC014N06NS
Brand:Infineon Technologies
BC54-16PAS-QX
Brand:Nexperia
SISHA18ADN-T1-GE3
Brand:Vishay Semiconductors
SISHA06DN-T1-GE3
Brand:Vishay Semiconductors

PSMN9R3-60HSX
Brand:Nexperia
IPF015N10N5ATMA1
Brand:Infineon Technologies
GAN140-650FBEZ
Brand:Nexperia
DMTH41M2SPSQ-13
Brand:Diodes Incorporated
FF1800R23IE7PBPSA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






