Manufacturer No:ECP350BHBADA
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Electromechanical Contactors
Description:Electromechanical Contactors ECP350BHBADA
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Electromechanical Contactors |
| RoHS: | Details |
| Relay Contact Form: | 1 Form X (SPST-NO-DM) |
| Coil Voltage: | 24 VDC |
| Contact Current Rating: | 500 A |
| Switching Voltage: | 1.5 kVDC |
| Series: | ECP350B |
| Brand: | TE Connectivity |
| Coil Termination: | Wire Leads |
| Contact Form: | SPST (1 Form X) |
| Contact Termination: | Screw |
| Height: | 108 mm |
| Length: | 104 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Number of Poles: | 1 Pole |
| Packaging: | Bulk |
| Product: | General Purpose Contactors |
| Product Type: | Electromechanical Contactors |
| other: | 9 |
| Subcategory: | Contactors |
| Type: | Hermatically Sealed High-Voltage DC Contactor |
| Width: | 70 mm |
| Part # Aliases: | 2-2071568-2 |
HOT
V23136J1004X050-EV-CBOX
Brand:TE Connectivity

DCNLEV100-CASN
Brand:Littelfuse

AQY221N5V1Y
Brand:Panasonic Industrial Devices

G9KB-1A DC12
Brand:Omron Electronics

DCNEV250-MP
Brand:Littelfuse

29-011-12
Brand:TE Connectivity / Kissling

Z63000Z2910Z001Z78
Brand:TDK

G3VM-401DY2
Brand:Omron Electronics

2576140000
Brand:Weidmuller

TLP3475SRHA(TP,E
Brand:Toshiba
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






