Manufacturer No:ECP250BHAADA
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Electromechanical Contactors
Description:Electromechanical Contactors ECP250BHAADA
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Electromechanical Contactors |
| RoHS: | Details |
| Relay Contact Form: | 1 Form X (SPST-NO-DM) |
| Coil Voltage: | 12 VDC |
| Contact Current Rating: | 500 A |
| Switching Voltage: | 1.5 kVDC |
| Series: | ECP350B |
| Brand: | TE Connectivity |
| Coil Termination: | Wire Leads |
| Contact Form: | SPST (1 Form X) |
| Contact Termination: | Screw |
| Height: | 108 mm |
| Length: | 104 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Number of Poles: | 1 Pole |
| Packaging: | Bulk |
| Product: | General Purpose Contactors |
| Product Type: | Electromechanical Contactors |
| other: | 9 |
| Subcategory: | Contactors |
| Type: | Hermatically Sealed High-Voltage DC Contactor |
| Width: | 70 mm |
| Part # Aliases: | 1-2071568-1 |
HOT
1416010-1
Brand:TE Connectivity / Raychem

AQY206GV1Y
Brand:Panasonic Industrial Devices
ECP150BHAADA
Brand:TE Connectivity

1-2071567-2
Brand:TE Connectivity

G3RV-ST700-A DC24
Brand:Omron Automation and Safety
IMB03IGR
Brand:TE Connectivity / Axicom

AHER4191
Brand:Panasonic Industrial Devices
AHB500C451WD1-A0LF
Brand:KEMET

K8AK-TH11S24VAC/DC
Brand:Omron Automation and Safety

AQY225R3V1Y
Brand:Panasonic Industrial Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






