Manufacturer No:BM1422AGMV-ZE2
Manufacturer:ROHM Semiconductor
Type:Hall Effect / Magnetic Sensors
Description:Board Mount Hall Effect / Magnetic Sensors 3-Axis Magnetometer 1.7-3.6V; +/-1200uT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ROHM Semiconductor |
| Product Category: | Board Mount Hall Effect / Magnetic Sensors |
| RoHS: | Details |
| Type: | Magnetometer |
| Operating Supply Current: | 150 uA |
| Maximum Output Current: | - |
| Operating Point Min/Max: | - 1200 uT to 1200 uT |
| Release Point Min/Max (Brp): | - |
| Operating Supply Voltage: | 1.7 V to 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | ROHM Semiconductor |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Output Type: | Digital |
| Product: | Magnetic Encoders |
| Product Type: | Hall Effect / Magnetic Sensors |
| Resolution: | 12 bit 14 bit |
| Sensitivity: | 0.042 uT/LSB |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| With Switch: | No Switch |
| Part # Aliases: | BM1422AGMV |
| Unit Weight: | 0.017741 oz |
HOT
AS5247U-HTQT
Brand:ams OSRAM

HAL3960DJ-A
Brand:TDK-Micronas

DRV5032AJLPGM
Brand:Texas Instruments

TMAG5231A2DQDMRR
Brand:Texas Instruments

AH1381-SA-7
Brand:Diodes Incorporated

TMAG5123D1CEDBZRQ1
Brand:Texas Instruments

AS5147P-HTSM
Brand:ams OSRAM

HAL1502UA-A
Brand:TDK-Micronas
HAL1002UT-A
Brand:TDK-Micronas

TMAG5123C1CQDBZR
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






