Manufacturer No:RM1D060D100
Manufacturer:Carlo Gavazzi
Type:SSR - Solid State Relays
Description:Solid State Relays - Industrial Mount SSR RM DC 60V 100A DC IP
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Carlo Gavazzi |
| Product Category: | Solid State Relays - Industrial Mount |
| RoHS: | Details |
| Product: | Single Phase Relays |
| Type: | SSR |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Load Current Rating: | 100 A |
| Load Voltage Rating: | 60 VDC |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Output Type: | MOSFET |
| Control Voltage Range: | 4 VDC to 32 VDC |
| Input Current: | 16 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
| IP Rating: | IP20 |
| Series: | RM1D |
| Length: | 58.2 mm |
| Width: | 44.8 mm |
| Height: | 29.5 mm |
| Brand: | Carlo Gavazzi |
| Product Type: | SSR - Solid State Relays |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Relays |
| Termination Style: | Solder Pin |
HOT
G7L-2A-X-SI DC12
Brand:Omron Electronics

G3VM-601DY2(TR05)
Brand:Omron Electronics

DCNEVT150-B
Brand:Littelfuse

29-211-12
Brand:TE Connectivity / Kissling

B88269X6360C011
Brand:EPCOS / TDK

DCNLEV100-CASN
Brand:Littelfuse
G2RV-ST500 AC110
Brand:Omron Automation and Safety

G5RL-U1A-EL-HA DC12
Brand:Omron Electronics

0 332 209 211
Brand:TE Connectivity

AQV209GAX
Brand:Panasonic Industrial Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






