Manufacturer No:G2RV-ST501 DC24
Manufacturer:Omron
Type:Industrial Relays
Description:Industrial Relays Slim Rly scrw term DC24
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | Industrial Relays |
| Mounting Style: | DIN Rail |
| Product: | Solid State Relays |
| Type: | Slim I/O Relay |
| Contact Termination: | Push-In |
| Relay Contact Form: | SPDT |
| Coil Termination: | Push-In |
| Coil Type: | Latching |
| Coil Voltage: | 24 VDC |
| Coil Current: | 6 A |
| Switching Voltage: | 440 VAC 125 VDC |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| IP Rating: | IP20 |
| Series: | G2RV-ST |
| Length: | 90 mm |
| Width: | 6.2 mm |
| Height: | 80 mm |
| Brand: | Omron Automation and Safety |
| Product Type: | Industrial Relays |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G2RVST501DC24 |
HOT
G3VM-61VY4-TR05
Brand:Omron Electronics

30-311-12
Brand:TE Connectivity / Kissling

29-211-12
Brand:TE Connectivity / Kissling

V23076A1001C133
Brand:TE Connectivity / AMP

TLP3317(TP15,F
Brand:Toshiba

1-1462051-2
Brand:TE Connectivity / P&B

RM1D060D100
Brand:Carlo Gavazzi

1032919
Brand:Phoenix Contact

K8AK-TH11S24VAC/DC
Brand:Omron Automation and Safety
G2RV-ST700 AC/DC24
Brand:Omron Automation and Safety
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






