Manufacturer No:G2RG-2A-X DC12
Manufacturer:Omron
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays 500VDC/10A high-voltage switching relay (2-pole wiring)
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Type: | High Capacity |
| Coil Voltage: | 12 VDC |
| Relay Contact Form: | 2 Form A (DPST-NO) |
| Contact Current Rating: | 8 A |
| Contact Termination: | Solder Pin |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Switching Voltage: | 500 VDC |
| Coil Termination: | Solder Pin |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Coil Resistance: | 180 Ohms |
| Coil Current: | 66.6 m A |
| Contact Material: | Silver Alloy (Ag) |
| Series: | G2RG-X |
| Length: | 29 mm |
| Width: | 13.5 mm |
| Height: | 25.7 mm |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Omron Electronics |
| Compliance: | EN/IEC TUV UL |
| Maximum Switching Current: | 10 A |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 600 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G2RG-2A-X-DC12 G2RG2AXDC12BYOMI |
HOT
DCNLEV100-CAN
Brand:Littelfuse

2905494
Brand:Phoenix Contact

DCNEV250-MP
Brand:Littelfuse

29-211-12
Brand:TE Connectivity / Kissling

AQY215S
Brand:Panasonic Industrial Devices
G2RV-ST700 AC110
Brand:Omron Automation and Safety

HE1AN-W-DC6V-Y6H
Brand:Panasonic Industrial Devices
G2RV-ST500 AC100
Brand:Omron Automation and Safety

G7EB-1AP1-E DC12
Brand:Omron Electronics

G3VM-601DY2
Brand:Omron Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






