Manufacturer No:G9KB-1A DC12
Manufacturer:Omron
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays 600VDC/50A high-voltage switching relay
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Type: | High Power |
| Coil Voltage: | 12 VDC |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Contact Current Rating: | 50 A |
| Contact Termination: | Solder Pin |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Switching Voltage: | 600 VDC |
| Coil Termination: | Solder Pin |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Coil Resistance: | 51 Ohms |
| Coil Current: | 235.3 mA |
| Contact Material: | Silver Alloy (Ag) |
| Series: | G9KB |
| Length: | 50.5 mm |
| Width: | 37 mm |
| Height: | 50.5 mm |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Omron Electronics |
| Maximum Switching Current: | 50 A |
| Power Consumption: | 2.8 W |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 36 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G9KB1ADC12BYOMZ |
HOT
6-1414989-1
Brand:TE Connectivity / Raychem

G9KA-1A-E DC12
Brand:Omron Electronics
IMB03ITS
Brand:TE Connectivity / Axicom

G3RV-ST700-A DC24
Brand:Omron Automation and Safety

LH1510AABTR
Brand:Vishay Semiconductors
G2RV-ST500 DC24
Brand:Omron Automation and Safety

PYFZ-14
Brand:Omron Automation and Safety

AQY221N5V1Y
Brand:Panasonic Industrial Devices

ECK200AAAPA
Brand:TE Connectivity

G7EB-1A-E DC24
Brand:Omron Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






