Manufacturer No:ECK250HAAPA
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Electromechanical Contactors
Description:Electromechanical Contactors High Voltage Contactor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Electromechanical Contactors |
| RoHS: | Details |
| Coil Voltage: | 9 VDC to 36 VDC |
| Contact Current Rating: | 250 A |
| Switching Voltage: | 1 kVDC |
| Brand: | TE Connectivity |
| Coil Resistance: | 4.77 Ohms to 5.83 Ohms |
| Coil Termination: | Wire |
| Contact Form: | 1 Form X (SPST - NO) |
| Height: | 55.8 mm |
| Length: | 80.4 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Mounting Style: | Screw |
| Number of Poles: | 1 |
| Product: | Contactors |
| Product Type: | Electromechanical Contactors |
| other: | 12 |
| Subcategory: | Contactors |
| Type: | High Voltage Contactor |
| Part # Aliases: | 2-2071567-1 |
HOTG2RV-ST700 AC110
Brand:Omron Automation and Safety

TLP3412SRHA(TP,E
Brand:Toshiba
G2RV-ST501 DC24
Brand:Omron Automation and Safety

G9KA-1A-E DC12
Brand:Omron Electronics

1-1414687-0
Brand:TE Connectivity
G2RV-ST700-AP AC/DC24
Brand:Omron Automation and Safety

29-211-12
Brand:TE Connectivity / Kissling

V23076A1001C133
Brand:TE Connectivity / AMP

G3RV-ST500-D DC24
Brand:Omron Automation and Safety

TLP3317(TP15,F
Brand:Toshiba
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






