Manufacturer No:29-311-11
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Industrial Relays
Description:Industrial Relays
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Industrial Relays |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Product: | Power Relays |
| Type: | Standard |
| Contact Termination: | Screw |
| Relay Contact Form: | 1 Form X (SPST) |
| Contact Current Rating: | 300 A |
| Coil Termination: | Screw |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Coil Voltage: | 16 VDC |
| Coil Resistance: | 15 Ohms |
| Coil Current: | 800 mA |
| Switching Voltage: | 12 VDC |
| Contact Material: | Silver Tin Oxide (AgSnO2) |
| IP Rating: | IP67 IP6K9K |
| Brand: | TE Connectivity / Kissling |
| Power Consumption: | 10 mW |
| Product Type: | Industrial Relays |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | K1021432 |
HOT
DCNEV250-M
Brand:Littelfuse
IMB03IGR
Brand:TE Connectivity / Axicom

G5RL-U1A-EL-HA DC12
Brand:Omron Electronics
IMB06ITS
Brand:TE Connectivity / Axicom

29-221-12
Brand:TE Connectivity / Kissling
IMB02ITS
Brand:TE Connectivity / Axicom

V23136J1004X050-EV-CBOX
Brand:TE Connectivity

G9KB-1A DC12
Brand:Omron Electronics

G3VM-351VY1-TR05
Brand:Omron Electronics

G7EB-1A-E DC24
Brand:Omron Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






