Manufacturer No:G7EB-1A-E DC24
Manufacturer:Omron
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays 120A 800VAC High Power PCB Relay 24V Standard Terminal
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Type: | 1 Pole |
| Coil Voltage: | 24 V |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Contact Termination: | Solder Lug |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Switching Voltage: | 800 VAC 60 VDC |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Coil Resistance: | 206 Ohms |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Series: | G7EB-E |
| Length: | 50.5 mm |
| Width: | 37 mm |
| Height: | 40.5 mm |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Omron Electronics |
| Maximum Switching Current: | 100 A |
| Power Consumption: | 2.8 W |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 60 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G7EB1AEDC24BYOMZ |
HOT
3 334 485 008
Brand:TE Connectivity / AMP

G9SA-301 AC100-240
Brand:Omron Automation and Safety

G3VM-351VY1-TR05
Brand:Omron Electronics

DCNLEV50-C
Brand:Littelfuse

G3VM-201WR(TR05)
Brand:Omron Electronics

AHER4192
Brand:Panasonic Industrial Devices

DCNLEV50-CASN
Brand:Littelfuse

HE1AN-W-DC9V-Y6H
Brand:Panasonic Industrial Devices

PYFZ-14
Brand:Omron Automation and Safety
G2RV-ST700-AP AC/DC24
Brand:Omron Automation and Safety
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






