Manufacturer No:G5PZ-1A4-E DC12
Manufacturer:Omron
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays Sealed Compact 20A 250VAC PCB Relay 12V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Type: | 1 Pole |
| Coil Voltage: | 12 VDC |
| Relay Contact Form: | SPST-NO |
| Contact Current Rating: | 20 A |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Switching Voltage: | 250 VAC |
| Coil Resistance: | 272 Ohms |
| Coil Current: | 44.1 mA |
| Contact Material: | Silver |
| Series: | G5PZ |
| Length: | 24 mm |
| Width: | 10.5 mm |
| Height: | 25 mm |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Omron Electronics |
| Contact Rating: | 20 A |
| Maximum Switching Current: | 20 A |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G5PZ1A4EDC12BYOMZ |
HOT
TLP3475SRHA(TP,E
Brand:Toshiba

G7EB-1A-E DC24
Brand:Omron Electronics

HE1AN-W-DC9V-Y6H
Brand:Panasonic Industrial Devices

G3VM-601DY2(TR05)
Brand:Omron Electronics

1-1462051-2
Brand:TE Connectivity / P&B

1122880000
Brand:Weidmuller

1416010-1
Brand:TE Connectivity / Raychem

2905494
Brand:Phoenix Contact

AQY215S
Brand:Panasonic Industrial Devices

ECK150AAAPA
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






