Manufacturer No:59140-4-S-02-F
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors 59140-4-S-02-F SENS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 11.6 mm |
| Mounting Style: | Screw |
| Output Configuration: | SPST-NC |
| Barrel Size: | 23 mm x 14 mm x 6 mm |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Mini flange mount sensor |
| Height: | 6 mm |
| Length: | 23 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 250 mA |
| Operating Supply Voltage: | 120 VAC 175 VDC |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59140 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | Hamlin |
| Width: | 14 mm |
| Unit Weight: | 0.226424 oz |
HOT
VCNL3020-GS08
Brand:Vishay Semiconductors

SX9210ICSTRT
Brand:Semtech

Si1152-AB00-GM
Brand:Silicon Labs

59021-1-S-02-A
Brand:Littelfuse

VL53L5CXV0GC/1
Brand:STMicroelectronics

59156-1-T-02-A
Brand:Littelfuse

E2E-X18MC1L30 2M
Brand:Omron Automation and Safety

59060-1-T-05-A
Brand:Littelfuse

E2K-C20MT12M
Brand:Omron Automation and Safety

E4C-DS30
Brand:Omron Automation and Safety
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






