Manufacturer No:59020-1-S-02-A
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors 59020-1-S-02-A SENSOR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 6 mm |
| Mounting Style: | Wire |
| Output Configuration: | SPST-NO |
| Barrel Size: | 5.1 mm |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Firecracker reed sensor |
| Length: | 15.24 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 250 mA |
| Operating Supply Voltage: | 170 V |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59020 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 175 V |
| Tradename: | Hamlin |
| Unit Weight: | 0.106620 oz |
HOT
LGCTA3CA01-000
Brand:Honeywell

SX9210ICSTRT
Brand:Semtech

Si1151-AB00-GM
Brand:Silicon Labs

E2B-S08KN04-WP-C1 2M
Brand:Omron Automation and Safety

ICF12L45N08B2IO
Brand:Carlo Gavazzi

VCNL4020X01-GS08
Brand:Vishay Semiconductors

59140-4-S-05-A
Brand:Littelfuse

TL-W3MC1-R
Brand:Omron Automation and Safety

E4C-DS30
Brand:Omron Automation and Safety

2702973
Brand:Phoenix Contact
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






