Manufacturer No:59085-040
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors PROX SEN VANE SPST-NC W/WIRE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 1.4 mm |
| Mounting Style: | Screw |
| Output Configuration: | SPST-NC |
| Barrel Size: | 25.4 mm x 19.05 mm x 6.35 mm |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Vane sensor |
| Height: | 6.35 mm |
| Length: | 25.4 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 250 mA |
| Operating Supply Voltage: | 120 VAC 175 VDC |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59085 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | Hamlin |
| Width: | 19.05 mm |
| Unit Weight: | 0.274414 oz |
HOT
PL-Q873-02
Brand:KEMET

Si1151-AB09-GMR
Brand:Silicon Labs

VCNL3040
Brand:Vishay Semiconductors

VL6180V1NR/1
Brand:STMicroelectronics

VCNL36826S
Brand:Vishay Semiconductors
CUSA-TR07-008-500-TH67
Brand:CUI Devices

VCNL36825T
Brand:Vishay Semiconductors

E2A-S12KS04-WP-B12M
Brand:Omron Automation and Safety

59020-1-S-02-A
Brand:Littelfuse

MAX25205EQP/VY+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






