Manufacturer No:TT92N16KOF
Manufacturer:Infineon
Type:Discrete Semiconductor Modules
Description:Discrete Semiconductor Modules 1600V 160A DUAL
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Thyristor Power Modules |
| Type: | SCR Module |
| Technology: | Si |
| Vr - Reverse Voltage: | 1.6 kV |
| Mounting Style: | Screw Mounts |
| Package / Case: | Module |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 130 C |
| Series: | TT92N |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Configuration: | 1-Phase Controller - All SCRs |
| Gate Trigger Current - Igt: | 120 mA |
| Holding Current Ih Max: | 200 mA |
| Output Current: | 160 A |
| Product Type: | Discrete Semiconductor Modules |
| other: | 15 |
| Subcategory: | Discrete Semiconductor Modules |
| Typical Delay Time: | 3 us |
| Part # Aliases: | SP000096680 TT92N16KOFHPSA1 |
| Unit Weight: | 5.643834 oz |
HOT
BSM300D12P2E001
Brand:ROHM Semiconductor

MSCSM120HM063CAG
Brand:Microchip Technology

CAB011M12FM3T
Brand:Wolfspeed

DD170N36KHPSA1
Brand:Infineon Technologies

IXFN110N85X
Brand:IXYS

FF55MR12W1M1HB70BPSA1
Brand:Infineon Technologies

FF3MR20KM1HHPSA1
Brand:Infineon Technologies

NXH020U90MNF2PTG
Brand:onsemi

GCMX040B120S1-E1
Brand:SemiQ
DF16MR12W1M1HFB67BPSA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






