Manufacturer No:2358256-5
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors SBCE 2X25P
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 50 Position |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Brand: | TE Connectivity |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 9.3 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 32 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | Through Hole |
| Voltage Rating: | 100 V |
HOT
10053363-201LF
Brand:Amphenol FCI

HTEC8-1100-01-L-DV-A-K
Brand:Samtec

ME10168334B2A01
Brand:Amphenol FCI

MDT420M01003
Brand:Amphenol FCI

4-2304525-4
Brand:TE Connectivity
5-2371899-4
Brand:TE Connectivity

10146070-112Y1LF
Brand:Amphenol FCI

G97V21332HR
Brand:Amphenol Commercial Products

ME1008410202061
Brand:Amphenol FCI

G97V21312HR
Brand:Amphenol Commercial Products
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






