Manufacturer No:ME3005630501211
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors MINI COOL EDGE .60MM SMT ORTHO
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 56 Position |
| Pitch: | 0.6 mm |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Mounting Angle: | Straight |
| Contact Plating: | Gold |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 1890 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Voltage Rating: | 29 V |
HOT
ME1016810202081
Brand:Amphenol FCI

ME10168434A0601
Brand:Amphenol FCI

MDT320B01001
Brand:Amphenol FCI

ERI8-019-S-D-RA
Brand:Samtec

583361-3 (Cut Strip)
Brand:TE Connectivity / AMP

10146070-112Y1LF
Brand:Amphenol FCI

PSAS5F3130021TR
Brand:Amphenol FCI

UCC8-010-1-H-S-1-A
Brand:Samtec

10061913-103CLF
Brand:Amphenol FCI

2340164-2
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






