Manufacturer No:10042618-003LF
Manufacturer:Amphenol
Type:PCI Express / PCI Connectors
Description:PCI Express / PCI Connectors GRAPH CARD RETN MECH
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | PCI Express / PCI Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Hardware |
| Termination Style: | Solder |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Tin |
| Accessory Type: | Retention Mechanism |
| Board Thickness: | 1.57 mm |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Description/Function: | Graphic card retention mechanism |
| Height: | 19 mm |
| Housing Material: | Nylon |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | PCI Express / PCI Connectors |
| other: | 300 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Unit Weight: | 0.045855 oz |
HOT
10061913-100CLF
Brand:Amphenol FCI

MDT350M01401VT
Brand:Amphenol FCI

PSASM2130391TR
Brand:Amphenol FCI

2340164-1
Brand:TE Connectivity

G97V21312HR
Brand:Amphenol Commercial Products

10061913-102CLF
Brand:Amphenol FCI

PCIE-G4-04-01-F-DV-WT-K-TR
Brand:Samtec

ME2005602311011
Brand:Amphenol FCI
10163106-A41310HLF
Brand:Amphenol FCI

ME3005630501111
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






