Manufacturer No:ME1022410103011
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors Gen Z Mini 0.60mm 224signal pins
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 224 Position |
| Pitch: | 0.6 mm |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Contact Plating: | Gold |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 270 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Voltage Rating: | 12 VDC |
| Unit Weight: | 0.183954 oz |
HOT
ME1005610211081
Brand:Amphenol FCI

ME1016810202081
Brand:Amphenol FCI

MECT-110-01-S-D-RA1
Brand:Samtec

5-2337939-8
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

ME1016810110011
Brand:Amphenol FCI

ME1022410103011
Brand:Amphenol FCI

G97V21352HR
Brand:Amphenol Commercial Products

PSAS5F3130021TR
Brand:Amphenol FCI

498-0091
Brand:DIGI
5-2364427-3
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






