Manufacturer No:MEC2-08-01-L-DV
Manufacturer:Samtec
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 2.00 mm Mini Edge Card Connector Vertical
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Number of Positions: | 8 Position |
| Pitch: | 2 mm |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Mounting Angle: | Straight |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | MEC2 |
| Brand: | Samtec |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Current Rating: | 3.5 A |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tube |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 29 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 238 V |
HOT
10061913-111PLF
Brand:Amphenol FCI

6651290-1
Brand:TE Connectivity / AMP

10018783-10113TLF
Brand:Amphenol FCI

ME1016810201041
Brand:Amphenol FCI

PCIE-064-02-F-D-RA
Brand:Samtec

2345246-1
Brand:TE Connectivity

ME1005611202041
Brand:Amphenol FCI

MEC2-08-01-L-DV
Brand:Samtec
10146069112X0LF
Brand:Amphenol FCI

10018783-10102TLF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






