Manufacturer No:CDS-4051-16-SP
Manufacturer:CUI Devices
Type:Speakers & Transducers
Description:Speakers & Transducers 40 mm Round Frame 1 W 16 Ohm Neodymium Magnet PET Cone Speaker
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | Speakers & Transducers |
| RoHS: | Details |
| Product: | Speakers |
| Type: | Electromagnetic |
| Mounting Style: | Frame Mount |
| Frequency: | 600 Hz |
| Sound Pressure Level: | 92 dBA |
| Impedance: | 16 Ohms |
| Power Rating: | 1 W |
| Shape: | Round |
| Termination Style: | Solder Pad |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Diameter: | 40 mm |
| Depth: | 5.1 mm |
| Magnet Material: | Neodymium Iron Boron (NdFeB) |
| Cone Material: | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Brand: | CUI Devices |
| Dimensions: | 40 mm x 5.1 mm |
| Frequency Response: | 6 kHz |
| Height: | 5.1 mm |
| Packaging: | Box |
| Product Type: | Speakers & Transducers |
| Self Resonant Frequency: | 600 Hz |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Audio Devices |
HOT
CMS-28528N-L152
Brand:CUI Devices

CMS0361KLX
Brand:CUI Devices

SMT-0840-T
Brand:PUI Audio

CPI-137-24T
Brand:CUI Devices

CMS-171233-18SP-X8
Brand:CUI Devices

ICS-40212
Brand:TDK InvenSense

CMS-181637-158SP-X8
Brand:CUI Devices

CMS-151135-18SP-X8
Brand:CUI Devices

MMICT3902-00-012
Brand:TDK InvenSense

CES-703316-28PM
Brand:CUI Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






