Manufacturer No:M23053/8-008-C
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Heat Shrink Tubing and Sleeves
Description:Heat Shrink Tubing & Sleeves HS-TBG 12.7MM 2:1 CL PRICE PER STICK
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Heat Shrink Tubing & Sleeves |
| RoHS: | Details |
| Color: | Clear |
| Material: | Polyvinylidene Fluoride (PVDF) |
| Length: | 4 ft |
| Inside Diameter: | 12.7 mm |
| Recovered Diameter: | 6.4 mm |
| Shrink Ratio: | 2:1 |
| Series: | RW-175 |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | TE Connectivity / Raychem |
| Chemical Resistant: | Yes |
| Compliance: | UL CSA VDE |
| Dielectric Strength: | 800 V/mil |
| Features: | Heat shrinkable tubing and caps |
| Flammability Rating: | Non-Flame Retardant |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
| Maximum Temperature: | + 175 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Minimum Shrink Temperature: | + 155 C |
| Product: | Tubing |
| Product Type: | Heat Shrink Tubing and Sleeves |
| other: | 25 |
| Subcategory: | Wire & Cable Management |
| Part # Aliases: | NB16282001 |
| Unit Weight: | 3.402394 oz |
HOT
SO96-5-00
Brand:TE Connectivity / Raychem

EL8072-000
Brand:TE Connectivity

TMS-SCE-3/4-2.0-S1-4
Brand:TE Connectivity / Raychem

TMS-SCE-1/2-2.0-S1-4
Brand:TE Connectivity / Raychem

2007110000
Brand:Weidmuller

1199671
Brand:Phoenix Contact

TMS-SCE-2X-1K-3/8-2.0-9
Brand:TE Connectivity / Raychem
TMS-SCE-3/8-2.0-2
Brand:TE Connectivity / AMP
111-50000
Brand:HellermannTyton

1610700000
Brand:Weidmuller
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






