Manufacturer No:IKQ150N65EH7XKSA1
Manufacturer:Infineon
Type:IGBT Transistors
Description:IGBT Transistors
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | IGBT Transistors |
| RoHS: | Details |
| Technology: | Si |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Configuration: | Single |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 650 V |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 1.6 V |
| Maximum Gate Emitter Voltage: | - 20 V 20 V |
| Continuous Collector Current at 25 C: | 160 A |
| Pd - Power Dissipation: | 621 W |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Gate-Emitter Leakage Current: | 100 nA |
| Product Type: | IGBT Transistors |
| other: | 240 |
| Subcategory: | IGBTs |
| Part # Aliases: | IKQ150N65EH7 SP005588845 |
HOT
IPTC054N15NM5ATMA1
Brand:Infineon Technologies

IKQ75N120CH7XKSA1
Brand:Infineon Technologies
IQD063N15NM5CGATMA1
Brand:Infineon Technologies

IPTC044N15NM5ATMA1
Brand:Infineon Technologies

NJVMJK31CTWG
Brand:onsemi

IQDH45N04LM6CGATMA1
Brand:Infineon Technologies
FF1800R23IE7PBPSA1
Brand:Infineon Technologies

SQ4917CEY-T1_GE3
Brand:Vishay Semiconductors

NTHL040N120M3S
Brand:onsemi
GAN080-650EBEZ
Brand:Nexperia
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






