Manufacturer No:SCT055HU65G3AG
Manufacturer:STMicroelectronics
Type:MOSFET
Description:MOSFET Automotive-grade silicon carbide Power MOSFET 650 V 58 mOhm typ. 30 A
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | MOSFET |
| RoHS: | Details |
| Technology: | SiC |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | HU3PAK-7 |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 650 V |
| Id - Continuous Drain Current: | 30 A |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 72 mOhms |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | - 10 V + 22 V |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | 4.2 V |
| Qg - Gate Charge: | 29 nC |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
| Pd - Power Dissipation: | 185 W |
| Channel Mode: | Enhancement |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Fall Time: | 12.1 ns |
| Product Type: | MOSFET |
| Rise Time: | 7.9 ns |
| other: | 600 |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Transistor Type: | 1 N-Channel |
| Typical Turn-Off Delay Time: | 14.2 ns |
| Typical Turn-On Delay Time: | 9.2 ns |
| Unit Weight: | 0.081836 oz |
HOTDMTH15H017LPSWQ-13
Brand:Diodes Incorporated

MJD44H11T4G
Brand:onsemi

IAUTN06S5N008TATMA1
Brand:Infineon Technologies

PSMN028-100HSX
Brand:Nexperia

IPTC044N15NM5ATMA1
Brand:Infineon Technologies
IKY150N65EH7XKSA1
Brand:Infineon Technologies
BC54-16PAS-QX
Brand:Nexperia

2SA1941-O(Q)
Brand:Toshiba

IQE030N06NM5CGSCATMA1
Brand:Infineon Technologies

IAUTN06S5N008ATMA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






