Manufacturer No:BC53PAS-QX
Manufacturer:Nexperia
Type:BJTs - Bipolar Transistors
Description:Bipolar Transistors - BJT BC53PAS-Q/SOT1061/HUSON3
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Nexperia |
| Product Category: | Bipolar Transistors - BJT |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | DFN2020D-3 |
| Transistor Polarity: | PNP |
| Configuration: | Single |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 80 V |
| Collector- Base Voltage VCBO: | 100 V |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 5 V |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 500 mV |
| Maximum DC Collector Current: | 1 A |
| Pd - Power Dissipation: | 420 mW |
| Gain Bandwidth Product fT: | 145 MHz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Nexperia |
| Product Type: | BJTs - Bipolar Transistors |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Transistors |
| Part # Aliases: | 934665700115 |
HOTIPT014N10N5ATMA1
Brand:Infineon Technologies

SH32N65DM6AG
Brand:STMicroelectronics

PSMN4R5-80YSFX
Brand:Nexperia

IPQC60R040S7XTMA1
Brand:Infineon Technologies

IAUTN12S5N017ATMA1
Brand:Infineon Technologies
GAN190-650FBEZ
Brand:Nexperia
GAN190-650EBEZ
Brand:Nexperia

IPTC039N15NM5ATMA1
Brand:Infineon Technologies
GAN080-650EBEZ
Brand:Nexperia

IAUTN06S5N008ATMA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






