Manufacturer No:PSMN8R5-40HSX
Manufacturer:Nexperia
Type:MOSFET
Description:MOSFET PSMN8R5-40HS/SOT1205/LFPAK56D
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Nexperia |
| Product Category: | MOSFET |
| RoHS: | Details |
| Technology: | Si |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | LFPAK-56D-8 |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 40 V |
| Id - Continuous Drain Current: | 30 A |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 8.5 mOhms |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | - 20 V + 20 V |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | 4 V |
| Qg - Gate Charge: | 21.8 nC |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
| Pd - Power Dissipation: | 53 W |
| Channel Mode: | Enhancement |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Nexperia |
| Product Type: | MOSFET |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Part # Aliases: | 934665398115 |
HOT
IPTC011N08NM5ATMA1
Brand:Infineon Technologies

FS3L400R10W3S7FB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies

IQDH29NE2LM5CGATMA1
Brand:Infineon Technologies
NVH4L040N120M3S
Brand:onsemi

IQDH35N03LM5CGATMA1
Brand:Infineon Technologies

IQE030N06NM5SCATMA1
Brand:Infineon Technologies

SQ4850CEY-T1_GE3
Brand:Vishay Semiconductors
FMMT411FDBWQ-7
Brand:Diodes Incorporated

NTHL040N120M3S
Brand:onsemi

IGQ120N120S7XKSA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






