Manufacturer No:IPF015N10N5ATMA1
Manufacturer:Infineon
Type:MOSFET
Description:MOSFET
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | MOSFET |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | TO-263-7 |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 100 V |
| Id - Continuous Drain Current: | 276 A |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 1.53 mOhms |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | - 20 V + 20 V |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | 2.2 V |
| Qg - Gate Charge: | 168 nC |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
| Pd - Power Dissipation: | 375 W |
| Channel Mode: | Enhancement |
| Series: | IPF015N10 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Configuration: | Single |
| Fall Time: | 27 ns |
| Forward Transconductance - Min: | 260 S |
| Product Type: | MOSFET |
| Rise Time: | 23 ns |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Typical Turn-Off Delay Time: | 80 ns |
| Typical Turn-On Delay Time: | 33 ns |
| Part # Aliases: | IPF015N10N5 SP005736730 |
HOT
IGQ75N120S7XKSA1
Brand:Infineon Technologies
IMYH200R012M1HXKSA1
Brand:Infineon Technologies

IGQ100N120S7XKSA1
Brand:Infineon Technologies

IPTC011N08NM5ATMA1
Brand:Infineon Technologies

IPT015N10NF2SATMA1
Brand:Infineon Technologies

SQ4840CEY-T1_GE3
Brand:Vishay Semiconductors
IQD063N15NM5CGATMA1
Brand:Infineon Technologies
BC54-16PAS-QX
Brand:Nexperia

PSMNR98-25YLEX
Brand:Nexperia

IPT022N10NF2SATMA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






