Manufacturer No:TPS2HB50BQPWPRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Power Switch ICs - Power Distribution
Description:Power Switch ICs - Power Distribution 40-V 50-m 2-ch automotive smart high-side switch with adjustable current limit 16-HTSSOP -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| RoHS: | Details |
| Type: | High Side |
| Number of Outputs: | 2 Output |
| Output Current: | 4.5 A |
| Current Limit: | 3.6 A to 18 A |
| On Resistance - Max: | 75 mOhms |
| On Time - Max: | 145 us |
| Off Time - Max: | 147 us |
| Operating Supply Voltage: | 18 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | HTSSOP-16 |
| Series: | TPS2HB50-Q1 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Texas Instruments |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product: | Power Switch |
| Product Type: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Switch ICs |
| Supply Voltage - Max: | 18 V |
| Supply Voltage - Min: | 6 V |
HOT
TMUX646NZECR
Brand:Texas Instruments

DG1206ETJ+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AP22816AKEWT-7
Brand:Diodes Incorporated
BTS712204ESPXUMA1
Brand:Infineon Technologies

TPS274160BRLHR
Brand:Texas Instruments

IPS1025HTR
Brand:STMicroelectronics

ADG6412BCPZ-REEL7
Brand:Analog Devices

MAX4639EUE+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MAX4617EUE+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

TMUX1121DGKR
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






