Manufacturer No:TR-EVO-MINI-I2C
Manufacturer:Terabee
Type:Distance Sensor Modules
Description:Distance Sensor Modules TeraRanger Evo Mini I2C / UART
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Terabee |
| Product Category: | Distance Sensor Modules |
| Type: | TeraRanger Evo Mini |
| Sensing Distance: | 0.03 m to 3.3 m |
| Resolution: | 1 mm |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Operating Supply Current: | 50 mA |
| Interface Type: | I2C UART |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 75 C |
| Mounting Style: | Screw |
| Dimensions: | 42 mm x 30 mm x 13 mm |
| Packaging: | Bag |
| Brand: | Terabee |
| Height: | 13 mm |
| Length: | 42 mm |
| Product: | Distance Sensors |
| Product Type: | Distance Sensor Modules |
| other: | 1 |
| Tool Is For Evaluation Of: | Evo Sensor |
| Width: | 30 mm |
| Unit Weight: | 0.317466 oz |
HOT
KIT0150
Brand:DFRobot

TF03-100 CAN
Brand:Benewake

TC-LINK-200-OEM-1CH
Brand:LORD Microstrain
SX5-M70
Brand:Banner Engineering

MD-42688-P
Brand:TDK InvenSense
TR-EVO-40M-I2C
Brand:Terabee

114992868
Brand:Seeed Studio

TB-LM-LXL-868
Brand:Terabee

SEN-16977
Brand:SparkFun

UTC-510P-F01E
Brand:Advantech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






