Manufacturer No:MF-LSMF300/16X-2
Manufacturer:Bourns
Type:Resettable Fuses - PPTC
Description:Resettable Fuses - PPTC 2920 Resettable SMD PPTC 3.0A/16V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Resettable Fuses - PPTC |
| RoHS: | Details |
| Series: | MF-LSMF |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Hold Current: | 3 A |
| Maximum Voltage: | 16 VDC |
| Trip Current: | 5 A |
| Current Rating - Max: | 40 A |
| Resistance: | 48 mOhms |
| Package / Case: | 7.98 mm x 5.44 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Bourns |
| Height: | 1.6 mm |
| Length: | 7.98 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 1.5 W |
| Product Type: | Resettable Fuses - PPTC |
| other: | 4000 |
| Subcategory: | PPTC Resettable Fuses |
| Tradename: | Multifuse |
| Width: | 5.44 mm |
HOT
1206L010/60WR
Brand:Littelfuse

0ZCJ0010FF2E
Brand:Bel Fuse

MF-LSMF200/24X-2
Brand:Bourns

0402L035SLKR
Brand:Littelfuse

0ZRE0040FF1A
Brand:Bel Fuse

MF-FSHT010KX-2
Brand:Bourns

MF-NSML260/6-2
Brand:Bourns

0805L010YR
Brand:Littelfuse

MF-RX050/72-AP
Brand:Bourns

0402L010SLKR
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






