Manufacturer No:LVR100S-240
Manufacturer:Littelfuse
Type:Resettable Fuses - PPTC
Description:Resettable Fuses - PPTC LVR 240V 1A POLYSWITCH RESET
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Resettable Fuses - PPTC |
| RoHS: | Details |
| Series: | LVR |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | Radial |
| Hold Current: | 1 A |
| Maximum Voltage: | 240 VAC/VDC |
| Trip Current: | 2 A |
| Current Rating - Max: | 10 A |
| Resistance: | 580 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Lead Spacing: | 11.4 mm |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Littelfuse |
| Diameter: | 18.7 mm |
| Length: | 5.1 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 2.87 W |
| Product Type: | Resettable Fuses - PPTC |
| other: | 250 |
| Subcategory: | PPTC Resettable Fuses |
| Tradename: | PolySwitch |
| Type: | PolySwitch Resettable Fuses |
| Part # Aliases: | RF3175-000 |
| Unit Weight: | 0.045856 oz |
HOT
MF-USHT020KX-2
Brand:Bourns
RF5025-000
Brand:Littelfuse

0ZCJ0035AF2E
Brand:Bel Fuse

ASMDC030F-2
Brand:Littelfuse

ASMDC050F-2
Brand:Littelfuse

MF-ASML010/6-2
Brand:Bourns

RF4525-000
Brand:Littelfuse

MF-LSMF330/12X-2
Brand:Bourns

MF-LSMF075X-2
Brand:Bourns

0402L010SLKR
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






