Manufacturer No:2920L200/24DR
Manufacturer:Littelfuse
Type:Resettable Fuses - PPTC
Description:Resettable Fuses - PPTC 24V 2920 2A POLYFUSE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Resettable Fuses - PPTC |
| RoHS: | Details |
| Series: | 2920L |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Hold Current: | 2 A |
| Maximum Voltage: | 24 VDC |
| Trip Current: | 4 A |
| Current Rating - Max: | 40 A |
| Resistance: | 125 mOhms |
| Package / Case: | 2920 (7351 metric) |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Littelfuse |
| Height: | 1.25 mm |
| Length: | 6.73 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Pd - Power Dissipation: | 1.5 W |
| Product Type: | Resettable Fuses - PPTC |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | PPTC Resettable Fuses |
| Type: | PolyFuse Resettable PTC |
| Width: | 4.8 mm |
| Unit Weight: | 0.004586 oz |
HOT
30R400UMR
Brand:Littelfuse

RF4906-000
Brand:Littelfuse

MF-RX030/72-0
Brand:Bourns

MF-MSMF150/12-2
Brand:Bourns

MF-RX050/72-AP
Brand:Bourns
MF-USML200/6-2
Brand:Bourns

0805L010YR
Brand:Littelfuse

MF-LSMF185/24X-2
Brand:Bourns

0402L035SLKR
Brand:Littelfuse

0ZRC0250FF1A
Brand:Bel Fuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






