Manufacturer No:G5RL-U1A-EL-HA DC12
Manufacturer:Omron
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays High Performance Latching Relay that realizes a 16-A High Inrush Switching Current
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Type: | Latching Relay |
| Coil Voltage: | 12 VDC |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Contact Current Rating: | 16 A |
| Contact Termination: | Solder Pin |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Switching Voltage: | 250 VAC |
| Coil Type: | Latching |
| Coil Resistance: | 240 Ohms |
| Coil Current: | 50 mA |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Series: | G5RL-U |
| Length: | 29 mm |
| Width: | 12.7 mm |
| Height: | 15.7 mm |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Omron Electronics |
| Maximum Switching Current: | 16 A |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G5RLU1AELHADC12BYOMZ |
HOTG2RV-ST700-AP AC/DC24
Brand:Omron Automation and Safety

AQY215S
Brand:Panasonic Industrial Devices

29-321-12
Brand:TE Connectivity / Kissling

AQV209GAX
Brand:Panasonic Industrial Devices

G5PZ-1A4-E DC12
Brand:Omron Electronics
ECP150BHAADA
Brand:TE Connectivity

HE1AN-W-DC24V-Y6H
Brand:Panasonic Industrial Devices

2-2071567-1
Brand:TE Connectivity

G3VM-401DY2
Brand:Omron Electronics

29-211-12
Brand:TE Connectivity / Kissling
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






