Manufacturer No:G5PZ-1A-X DC24
Manufacturer:Omron
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays HIGH POWER DC RELAY
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Coil Voltage: | 24 VDC |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Contact Current Rating: | 16 A |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Switching Voltage: | 250 VAC |
| Coil Resistance: | 1.087 kOhms |
| Coil Current: | 22.1 mA |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Series: | G5PZ-X |
| Length: | 24 mm |
| Width: | 10.5 mm |
| Height: | 25 mm |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Omron Electronics |
| Maximum Switching Current: | 16 A |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 640 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G5PZ1AXDC24BYOMZ |
HOT
B88269X6360C011
Brand:EPCOS / TDK

K8AK-TH11S24VAC/DC
Brand:Omron Automation and Safety
ECP350BHBADA
Brand:TE Connectivity

RGC1A60CM42GEN
Brand:Carlo Gavazzi

G3VM-401DY2(TR05)
Brand:Omron Electronics

ECK250HAAPA
Brand:TE Connectivity

V23076A1001C133
Brand:TE Connectivity / AMP

AQY225R3V1Y
Brand:Panasonic Industrial Devices

DCNLEV100-CAN
Brand:Littelfuse

ECK150HAAPA
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






