Manufacturer No:G5PZ-1A4-E DC24
Manufacturer:Omron
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays Sealed Compact 20A 250VAC PCB Relay 24V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Type: | 1 Pole |
| Coil Voltage: | 24 VDC |
| Relay Contact Form: | SPST-NO |
| Contact Current Rating: | 20 A |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Switching Voltage: | 250 VAC |
| Coil Resistance: | 1087 Ohms |
| Coil Current: | 22.1 mA |
| Contact Material: | Silver |
| Series: | G5PZ |
| Length: | 24 mm |
| Width: | 10.5 mm |
| Height: | 25 mm |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Omron Electronics |
| Contact Rating: | 20 A |
| Maximum Switching Current: | 20 A |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G5PZ1A4EDC24BYOMZ |
HOT
6-1414989-1
Brand:TE Connectivity / Raychem

DCNEVT150-B
Brand:Littelfuse

G7EB-1AP1-E DC12
Brand:Omron Electronics
G2RV-ST700 AC110
Brand:Omron Automation and Safety

DCNEV250-M
Brand:Littelfuse

G7L-2A-X-SI DC24
Brand:Omron Electronics

G3VM-601DY2(TR05)
Brand:Omron Electronics

HE1AN-W-DC9V-Y6H
Brand:Panasonic Industrial Devices

HE1AN-W-DC6V-Y6H
Brand:Panasonic Industrial Devices

1416010-1
Brand:TE Connectivity / Raychem
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






