Manufacturer No:59065-1-S-02-A
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors PROX SEN THREAD BARREL SPST-NO
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 8.4 mm |
| Mounting Style: | Cable |
| Output Configuration: | SPST-NO |
| Barrel Size: | 5/16 in |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | 5/16 in plastic threaded barrel |
| Length: | 38.1 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 500 mA |
| Operating Supply Voltage: | 140 VAC 200 VDC |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59065 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 250 V |
| Tradename: | Hamlin |
| Unit Weight: | 0.412264 oz |
HOT
E2E-S05N03-WC-B1 2M
Brand:Omron Automation and Safety

59105-1-T-00-0
Brand:Littelfuse

LGCTA3CA01-000
Brand:Honeywell

59150-1-S-02-A
Brand:Littelfuse
59155-1-S-02-A
Brand:Littelfuse

E2K-L26MC1
Brand:Omron Automation and Safety

59150-2-V-05-A
Brand:Littelfuse

59065-1-S-02-A
Brand:Littelfuse

E2A-S08KS02-WP-C12M
Brand:Omron Automation and Safety

MAX25205EQP/VY+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






