Manufacturer No:325540009-50
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Pressure Sensors
Description:Board Mount Pressure Sensors 1BAR WHITE GEL T&R MS5540-CM
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board Mount Pressure Sensors |
| RoHS: | Details |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 10 mbar to 1.2 bar |
| Accuracy: | 1 mbar |
| Output Type: | Digital |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | SPI |
| Operating Supply Voltage: | 3 V |
| Port Type: | No Port |
| Resolution: | 16 bit |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | MS5540C |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Product Type: | Pressure Sensors |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 2.742057 oz |
HOT
DX80N9Q45UPSD
Brand:Banner Engineering

ABP2DSNT150PGAA5XX
Brand:Honeywell

1420-P07D-1011-211
Brand:Merit Sensor

SDP810-125PA
Brand:Sensirion

HSCMRRN001PD2A3
Brand:Honeywell

803208
Brand:Amphenol i2s

1 INCH-D-MV
Brand:Amphenol All Sensors

NPI-19A-300A2
Brand:Amphenol Advanced Sensors

HSCMRNN030PDSA3
Brand:Honeywell

MSP-300-250-P-2-N-1
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






