Manufacturer No:LPS22DFTR
Manufacturer:STMicroelectronics
Type:Pressure Sensors
Description:Board Mount Pressure Sensors Low-power high-precision MEMS nano pressure sensor 260-1260hPa absolute output
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Board Mount Pressure Sensors |
| RoHS: | Details |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 26 kPa to 126 kPa |
| Accuracy: | 50 Pa |
| Output Type: | Digital |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | I2C SPI |
| Operating Supply Voltage: | 1.7 V to 3.6 V |
| Resolution: | 24 bit |
| Package / Case: | HLGA-10 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Series: | LPS22DF |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Operating Supply Current: | 9.4 uA |
| Product Type: | Pressure Sensors |
| other: | 8000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Unit Weight: | 0.000247 oz |
HOT
LPS33KTR
Brand:STMicroelectronics

MIPAN2XX100PAAAX
Brand:Honeywell

ABP2MRRN004ND2B3BB
Brand:Honeywell

MS580314BA01-50
Brand:Measurement Specialties

NPI-19J-300A2
Brand:Amphenol Advanced Sensors

BPS6C-X00
Brand:Honeywell

803313
Brand:Amphenol i2s

HSCMRRN015PD2A3
Brand:Honeywell

VN026CM-SM03-Q
Brand:Superior Sensor

HSCDANN010BGAA3
Brand:Honeywell
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






