Manufacturer No:LSM6DS3TR-C
Manufacturer:STMicroelectronics
Type:IMUs - Inertial Measurement Units
Description:IMUs - Inertial Measurement Units iNEMO 6DoF inertial module for entry level / mid-tier smart phones and Portable PC platforms
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | LGA-14L |
| Sensor Type: | 6-axis |
| Interface Type: | I2C SPI |
| Output Type: | Digital |
| Acceleration: | 2 g 4 g 8 g 16 g |
| Resolution: | 16 bit |
| Sensitivity: | 0.488 mg/LSB |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Supply Voltage - Min: | 1.71 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Operating Supply Current: | 160 uA |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| Sensing Axis: | X Y Z |
| Series: | LSM6DS3TR-C |
| other: | 5000 |
| Subcategory: | Sensors |
HOT
ADXL314WBCPZ-RL
Brand:Analog Devices

PCC420VR-10-R6
Brand:Amphenol Wilcoxon

SP1-12-3
Brand:Measurement Specialties

MTI-630R
Brand:Movella / Xsens

SCC433T-K03-10
Brand:Murata Electronics

AIS328DQTR
Brand:STMicroelectronics

IAM-20381
Brand:TDK InvenSense

PCC420AR-10-R6
Brand:Amphenol Wilcoxon

02560234-040
Brand:Measurement Specialties

3DM-CV7-AHRS
Brand:LORD Microstrain
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






