Manufacturer No:66332APZ1
Manufacturer:Amphenol
Type:Accelerometers
Description:Accelerometers Low cost embeddable accelerometer 2-wire ICP 1000 mV/g TO8 housing positive output header pins
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Accelerometers |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 1-axis |
| Sensing Axis: | Z |
| Acceleration: | 5 g |
| Sensitivity: | 1 V/g |
| Output Type: | Analog |
| Interface Type: | - |
| Resolution: | - |
| Supply Voltage - Max: | 28 V |
| Supply Voltage - Min: | 8 V |
| Operating Supply Current: | 20 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 54 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-8 |
| Brand: | Amphenol PCB Piezotronics |
| Product Type: | Accelerometers |
| Series: | 660 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | ICP |
| Type: | Accelerometers |
| Unit Weight: | 0.881849 oz |
HOT
ADXL367BCCZ-RL7
Brand:Analog Devices
PT9101-0200-322-1110
Brand:Measurement Specialties

SP1-12-3
Brand:Measurement Specialties

G-Link-200-40G
Brand:LORD Microstrain

MTLT335D
Brand:ACEINNA

ADIS16137BMLZ
Brand:Analog Devices

IMU383ZA-400
Brand:ACEINNA

KX134-1211
Brand:Kionix

RTY360HVEAX
Brand:Honeywell

SCR410T-K03-10
Brand:Murata Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






