Manufacturer No:MC3419
Manufacturer:MEMSIC
Type:Accelerometers
Description:Accelerometers Small Digital 3-axis Accelerometer Sensor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEMSIC |
| Product Category: | Accelerometers |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 3-axis |
| Sensing Axis: | X Y Z |
| Acceleration: | 2 g 4 g 8 g 12 g 16 g |
| Sensitivity: | 2048 LSB/g to 16384 LSB/g |
| Output Type: | Digital |
| Interface Type: | I2C SPI |
| Resolution: | 16 bit |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Operating Supply Current: | 77 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | VLGA-12 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | MEMSIC |
| Product Type: | Accelerometers |
| Series: | MC3400 |
| other: | 10000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 0.031537 oz |
HOT
BMI323
Brand:Bosch Sensortec
A19351PUBATN-F-A
Brand:Allegro MicroSystems

ADCMXL1021-1BMLZ
Brand:Analog Devices

SCL3400-D01-004
Brand:Murata Electronics

ADXL367BCCZ-RL7
Brand:Analog Devices

SCC433T-K03-10
Brand:Murata Electronics

LIS2DUXS12TR
Brand:STMicroelectronics

IIS328DQTR
Brand:STMicroelectronics

3DM-GX5-GNSS/INS
Brand:LORD Microstrain

ASM330LHHXTR
Brand:STMicroelectronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






