Manufacturer No:MC6470
Manufacturer:MEMSIC
Type:IMUs - Inertial Measurement Units
Description:IMUs - Inertial Measurement Units 8g 14-Bit Output 6-Axis eCompass
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEMSIC |
| Product Category: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | LGA-12 |
| Sensor Type: | 6-axis |
| Interface Type: | I2C |
| Output Type: | Digital |
| Acceleration: | 2 g 4 g 8 g 16 g |
| Resolution: | 14 bit |
| Sensitivity: | 4096 LSB/g |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Operating Supply Current: | 130 uA |
| Brand: | MEMSIC |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| Sensing Axis: | X Y Z |
| other: | 5000 |
| Subcategory: | Sensors |
HOT
AIS3624DQTR
Brand:STMicroelectronics

SCL3400-D01-PCB
Brand:Murata Electronics

PCC420AR-10-R6
Brand:Amphenol Wilcoxon

MXR7305VF
Brand:MEMSIC

MTi-2-5A-T
Brand:Movella / Xsens

204749-0013
Brand:Molex

IIM-42652
Brand:TDK InvenSense

KXTJ3-1057
Brand:Kionix

LSM6DSO16ISTR
Brand:STMicroelectronics

3DMGQ7-GNSS/INS
Brand:LORD Microstrain
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






