Manufacturer No:7-5382486-2
Manufacturer:TE Connectivity
Type:SIMM Connectors
Description:SIMM Connectors .250"H .050CL 72P SIMM II SN
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | SIMM Connectors |
| RoHS: | Details |
| Number of Positions: | 72 Position |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Termination Style: | Through Hole |
| Contact Plating: | Tin |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Current Rating: | 1 A |
| Series: | SIMM II |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Length: | 115.57 mm |
| Packaging: | Tray |
| Product: | Sockets |
| Product Type: | SIMM Connectors |
| other: | 24 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Unit Weight: | 0.412952 oz |
HOT
5145299-1
Brand:TE Connectivity

1717831-1
Brand:TE Connectivity

C707 10M006 512 2A
Brand:Amphenol MCP

2-2013289-2
Brand:TE Connectivity
DM3AT-SF-PEJM5(41)
Brand:Hirose Connector

5535653-1
Brand:TE Connectivity

10161033-002RHLF
Brand:Amphenol FCI

8-2355626-1
Brand:TE Connectivity

009162006301150
Brand:KYOCERA AVX

7-5382486-2
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






