Manufacturer No:009162006301150
Manufacturer:KYOCERA AVX
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors 6P SMT W/LOCK HINGED SIM GUIDE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KYOCERA AVX |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | SIM |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 6 Contact |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Pitch: | 0.635 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 300 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | KYOCERA AVX |
| Height: | 2.5 mm |
| Insertion - Extraction Style: | Hinged |
| Length: | 17.2 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Mounting Type: | Standard |
| Orientation: | Horizontal |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | 9162-300 |
| other: | 600 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Unit Weight: | 0.465616 oz |
HOT
1-2379513-1
Brand:TE Connectivity

DM1AA-SF-PEJ(72)
Brand:Hirose Connector

145638109211859+
Brand:KYOCERA AVX

296406200101856+
Brand:KYOCERA AVX

2-2013310-1
Brand:TE Connectivity

1473005-4
Brand:TE Connectivity

DDR504112001K
Brand:Amphenol FCI

C707 10M008 650 2
Brand:Amphenol MCP

10161033-002RHLF
Brand:Amphenol FCI

2-2013310-2
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






