Manufacturer No:FSS1500NGT
Manufacturer:Honeywell
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells 14.7 N Force Low Deflection
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Honeywell |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Force Sensor |
| Operating Force: | 1.5 kgf |
| Accuracy: | 0.5 % |
| Output Type: | Analog |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Honeywell |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 1.2 mA |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FSS |
| other: | 25 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Unit Weight: | 0.274843 oz |
HOT
FX1900-0000-0025-L
Brand:Measurement Specialties

FSS005WNGB
Brand:Honeywell

FSR01BE
Brand:Ohmite
FC2311-0000-1000-L
Brand:Measurement Specialties
HSFPAR007A
Brand:Alps Alpine

ELAF-50N-C30001
Brand:Measurement Specialties

FC2211-0000-0025-L
Brand:Measurement Specialties

FMAMSDXX025WC2C3
Brand:Honeywell

FX293X-100A-0050-L
Brand:Measurement Specialties

FX293X-100A-0025-L
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






