Manufacturer No:FX1900-0000-0025-L
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells 25 LBF COMPRESSION LOAD CELL 100MV
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Load Cell |
| Operating Force: | 25 lbf |
| Output Type: | Voltage |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Diameter: | 25 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 50 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FX1901 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 3 oz |
HOT
SEN-09674
Brand:SparkFun

ESS102
Brand:Tekscan

FX29K0-100A-0010-L
Brand:Measurement Specialties

FSR06BE
Brand:Ohmite

FSR07DE
Brand:Ohmite

FC2231-0000-0025-L
Brand:Measurement Specialties

FSS020WNSB
Brand:Honeywell

FSG015WNPB
Brand:Honeywell

HSFPAR003A
Brand:Alps Alpine

FMAMSDXX015WCSC3
Brand:Honeywell
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






