Manufacturer No:ELAF-50N-TS0011
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells TE Connectivity
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Load Cell |
| Operating Force: | 50 N |
| Accuracy: | 0.25 % |
| Output Type: | Millivolt |
| Mounting Style: | Cable |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Diameter: | 12.7 mm |
| Height: | 8.8 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 120 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Voltage: | 500 mV to 4.5 V |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 1.058219 oz |
HOT
VBS020601
Brand:OncQue

FSAGPDXX001RCAB5
Brand:Honeywell

FSR03BE
Brand:Ohmite

FSR02CE
Brand:Ohmite

FX293X-100A-0010-L
Brand:Measurement Specialties

FX293X-040B-0100-L
Brand:Measurement Specialties

NEMEME001
Brand:Measurement Specialties

FX29K0-040B-0010-L
Brand:Measurement Specialties

ELF
Brand:Tekscan

FSR01BE
Brand:Ohmite
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






