Manufacturer No:FX292X-100A-0100-L
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells Compression LoadCell
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Load Cell |
| Operating Force: | 100 lbf |
| Accuracy: | - |
| Output Type: | Millivolt |
| Mounting Style: | Cable |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Diameter: | 19.7 mm |
| Height: | 5.45 mm |
| Length: | 19.12 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 50 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Operating Supply Current: | 3 mA |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FX29 |
| other: | 20 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.75 V |
| Width: | 19.4 mm |
| Part # Aliases: | 20009605-07 |
| Unit Weight: | 0.264555 oz |
HOT
FLXLC-A
Brand:Tekscan

A201-100
Brand:Tekscan

ELAF-500N-C30001
Brand:Measurement Specialties

FC2331-0000-2000-L
Brand:Measurement Specialties

FSS005WNSB
Brand:Honeywell

10215323-00
Brand:Measurement Specialties

FMAMSDXX015WCSC3
Brand:Honeywell

FC2211-0000-0100-L
Brand:Measurement Specialties

FSAGPNXX1.5LCAC5
Brand:Honeywell

A301-25
Brand:Tekscan
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






